Aktualności

06/03/pt., 06 mar 2020 08:23:46 +0100 0 Komentarzy

Szkoły tańca

Kiedy w latach 80 XX wieku na ekrany kin wchodziły filmy z Bruce Lee, niewielu ludzi wiedziało czym w ogóle jest karate. Fascynacja nieznaną kulturze europejskiej sztuką walki okazała się tak silna, że karatekami chcieli być wszyscy. Niezwykle popularne stały się szkoły oferujące zgłębianie tajników karate. XXI wiek – śmiało możemy powiedzieć należy do szkół tańca. 

Jak szkoły tańca narodziły się na nowo?

Podobnie jak kilka dekad wcześniej kino przyczyniło się do popularności karate, tak również współczesne filmowe produkcje takie jak “Step up” i telewizyjne programy rozrywkowe typu “You Can Dance” czy “Taniec z gwiazdami” pozwoliły na “odrodzenie się” zainteresowania rytmicznymi ruchami ciała wykonywanymi w takt muzyki (tak taniec określa definicja w słowniku języka polskiego).

Dzisiaj na fali popularności programów tanecznych swój renesans przeżywają szkoły tańca. I chociaż wyglądałoby na to, że to jest nowy twór, to w tym miejscu należy wspomnieć, że szkoły oferujące naukę kroków tanecznych były popularne już przed II wojną, a w samym Lwowie funkcjonowało ich w tym okresie 10. Chociaż przez lata taniec traktowany był jako “weselna” rozrywka ograniczająca się do pląsania 2 na 1 to nie należy zapominać, że były czasy, gdy taniec kształtował świadomość narodową. Dzisiaj to właśnie szkoły tańca pracują na wizerunek i kształtują nasze postrzeganie tańca. Pokazują różne jego aspekty i możliwości płynące z nauki kroków tanecznych

Taniec to nie tylko forma rozrywki

Jest to również  sposób na aktywność fizyczną i spędzanie wolnego czasu, forma wyrażania emocji, budowania pewności siebie i poczucia własnego ciała, sztuka, którą nie tylko się podziwia, ale tworzy. Szkoły tańca oferują taką gamę zajęć tanecznych, że bez względu na wiek, płeć, kondycję i zainteresowania każdy znajdzie dla siebie oblicze tańca, które najbardziej mu odpowiada.

Taniec towarzyszył ludzkości od zarania dziejów

Rytmiczne pląsy pełniły rolę przekazu medialnego na długo przed tym nim pojawiło się pismo. Pierwotnie taniec służył człowiekowi jako forma obrzędowa do wyrażania cykliczności życia, towarzyszył religijnym i uzdrawiającym rytuałom oraz szamańskim transom. I tylko rozwój cywilizacji sprawił, że rola tańca jako czynnika społeczno twórczego przestała być brana pod uwagę. Czy człowiek przestał tańczyć? Nie. Zabrakło mu tylko chwilowo motywacji i możliwości nauki kroków tanecznych. Aż do teraz, kiedy tylko nasze wewnętrzne lenistwo nie pozwala nam skorzystać z potencjału jaki oferuje taniec i dają szkoły tańca.

Nie każdy zostanie tancerzem, ale tańczyć może każdy

Dla przyjemności, zdrowia fizycznego i psychicznego, dla nawiązania relacji międzyludzkich, dla uwolnienia emocji. Taniec pozytywnie wpływa na układ ruchu, krążenia, oddechowy, usprawnia przemianę materii. Ćwiczy pamięć i uczy dyscypliny. Dostarcza estetycznych doznań.

Taniec towarzyski czy użytkowy? Jaką szkołę tańca wybrać?

To tylko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Są szkoły tańca, które specjalizują się w jednym bądź drugim, ale też takie, których oferta nie ogranicza się do jednej specjalizacji. Nim więc zdecydujemy się na podjęcie tej formy aktywności warto przyjrzeć się propozycjom szkół tańca, poznać opinię o nich. Szkoły tańca oferują zajęcia dla dzieci i dorosłych, dla początkujących i zaawansowanych. Wiele z nich oprócz nauki tańca organizuje wieczorki taneczne, obozy, zajęcia z tancerzami międzynarodowej sławy. Jeśli tylko starczy Wam zapału i taniec stanie się czymś ważnym w Waszym życiu, to nic nie stoi na przeszkodzie byście w szkole tańca zdobywali jego kolejne stopnie wtajemniczenia. Bachata, kizomba, a może walc wiedeński? Nic nie stoi na przeszkodzie byś poznał je wszystkie.