Aktualności

15/05/pt., 15 maja 2020 23:02:18 +0200 0 Komentarzy

Obozy i kolonie taneczne

Obóz sportowy, językowy, przetrwania…A dlaczego nie taneczny? No właśnie! Pasjonatów tańca i muzyki nie brakuje wśród dzieci i młodzieży. Nim po raz kolejny wyślesz dziecko na obóz, który wydaje się atrakcyjny dla Ciebie, a pociecha wróci z niego kompletnie niezadowolona, może warto poszukać oferty wypoczynku odpowiadającej dziecięcym zainteresowaniom?

Obozy taneczne - wypoczynek i nauka tańca w jednym

Jak pogodzić przyjemne z pożytecznym, bo wiadomo – wypoczynek ma być przyjemnością i dawać radość, ale chcemy dla naszych dzieci więcej? Jeśli marzeniem Twojego dziecka jest tańczyć lub doskonalić umiejętności taneczne, wybór obozu tanecznego jako formy wypoczynku może okazać się strzałem w dziesiątkę. Kiedyś nazwa “obóz” zarezerwowana była tylko dla harcerzy i wypoczynku pod namiotami. Dla pozostałych dzieci organizowano kolonie – także formę wypoczynku, ale mniej skierowaną na pokonywanie wyzwań, a bardziej na spokojny relaks. Dzisiaj obie nazwy nadal funkcjonują i w zasadzie oznaczają to samo – zorganizowany wypoczynek. Obozy i kolonie taneczne – pod tymi nazwami należy szukać ofert wakacyjnych i feryjnych dających możliwość czynnego wypoczynku z tańcem w roli głównej. Zwykle kolonie taneczne skierowane są do młodszych dzieci, obozy taneczne – dla starszych.

Nad wodą, a może w górach?

W zasadzie nie ma znaczenia czy obóz taneczny zorganizowany będzie w miejscowościach w pobliżu akwenów wodnych czy w górach. Każde z tych miejsc posiada swoisty urok. Letni wypoczynek nad wodą daje dodatkowe możliwości w postaci kąpieli i plażowania. Góry niewątpliwie wygrywają zimą oferując biały puch i zimowe szaleństwa na sankach i nartach. Szukając obozu tanecznego warto przyjrzeć się programowi wypoczynku. Nie tylko zwrócić uwagę na kadrę instruktorską i ofertę taneczną, ale przeanalizować propozycje zajęć dodatkowych – oprócz tańca, to dodatkowe atrakcje takie jak wycieczki, zabawy terenowe, rozgrywki sportowe itp. wpływają na udany wypoczynek.

Nad wodą, a może w górach?

Rytmiczne pląsy pełniły rolę przekazu medialnego na długo przed tym nim pojawiło się pismo. Pierwotnie taniec służył człowiekowi jako forma obrzędowa do wyrażania cykliczności życia, towarzyszył religijnym i uzdrawiającym rytuałom oraz szamańskim transom. I tylko rozwój cywilizacji sprawił, że rola tańca jako czynnika społeczno twórczego przestała być brana pod uwagę. Czy człowiek przestał tańczyć? Nie. Zabrakło mu tylko chwilowo motywacji i możliwości nauki kroków tanecznych. Aż do teraz, kiedy tylko nasze wewnętrzne lenistwo nie pozwala nam skorzystać z potencjału jaki oferuje taniec i dają szkoły tańca.

Kto może skorzystać z oferty organizatorów obozów i kolonii tanecznych?

Jeżeli dzieciaki są samodzielne, gotowe na wyjazd bez mamy i taty to już sześciolatki mogą być uczestnikami zorganizowanego wypoczynku. Górna granica wiekowa to uczniowie szkół średnich. Organizatorzy obozów tanecznych dla bezpieczeństwa i komfortu uczestników zwykle organizują osobne turnusy dla młodszych i starszych dzieci. Obozy taneczne oferują zajęcia zarówno dla osób, które chcą sprawdzić, czy taniec jest aktywnością dla nich, zajęcia dla początkujących tancerzy, ale także dla profesjonalistów. Dzieci nie tylko uczą się kroków tanecznych, ale poznają historię tańca, różne style, tworzą choreografie, szlifują taneczne umiejętności pod okiem zawodowych instruktorów. Obozy taneczne mogą być ukierunkowane ogólnie na taniec lub na konkretny styl tańca.

Co daje udział w obozie tanecznym?

Przede wszystkim uczy tańca, a taniec daje radość, poprawia sprawność fizyczną, uczy dyscypliny i pracy w grupie, dodaje pewności siebie. Obozy taneczne to także nawiązywanie przyjaźni, praca nad emocjami i forma pokazania siebie. Taniec to sposób na relaks, hobby i zawodową przyszłość.

 

Kilka rad dla poszukujących:

  • sprawdzić legalność działalności organizatora
  • poszukać opinii na jego temat
  • zapoznać się z warunkami i programem wypoczynku

W dobie smartfonów i komputerów warto wspierać dziecięce zainteresowania wykraczające poza tę sferę. Aktywność taka jak taniec z pewnością wyjdzie na zdrowie młodemu człowiekowi. Obóz lub kolonia taneczna może okazać się pierwszym krokiem do odkrycia pasji, a przy tym atrakcyjną formą wypoczynku. Wystarczy poszukać ciekawej oferty.